Menu

Äridelegatsioon Viru Keemia Grupi tehasesFECC koostöös Soome suursaatkonnaga Tallinnas ning Ida-Viru maavalitsusega korraldas oma liikmetele väljasõidu Ida-Virumaale. FECC-i juhatuse esimehe Sami Seppäneni sõnul oli Soome ettevõtjate eesmärgiks tutvuda Ida-Virumaaga, kuna sellest regioonist FECC-i liikmed liiga palju ei tea. „Soovime, et nad saaksid ka sellest Eesti regioonist paremini aru. Teiseks tahavad meie liikmed vaadata maakonda selle pilguga, et Harjumaal on kohati tekkinud tööjõupuudus, mis siin nii kriitiline ei ole. Miks ei võiks mingeid asju Ida-Virumaal teha?“ sõnas Seppänen Põhjarannikule.

Esimesel päeval peatutigi Kiviõli seiklusturismikeskuses, mis on ehitatud endisele tuhamäele. Teine näide endiste kaevanduste kasutuselevõtust oli ka meie järgmine peatus – Aidu karjääri ehitatud veespordikeskus. Maksimaalne veetase on kahe aastaga saavutatud ning veel kahe aasta pärast peaks keskus olema valmis korraldama ka kõrgematasemelisi võistlusi nt sõudmises. Pikema peatuse tegime Kohtla Kaevanduspargis, tutvusime allmaamuuseumis kaevurite töö ja -tingimustega ning sõime maa all kaevuri suppi. 

Kohvi ajaks ühines meiega Ida-Viru maavanem Andres Noormägi nagu ka Soome suursaadik Kirsti Narinen. Noormägi võrdles Ida-Eestit Kagu-Soomega, mis on mõlemad traditsiooniliselt tööstusregioonid, kus tänu Vene turu lähedusele on jõudsalt arendatud turismi ning nüüdses majanduskeskkonnas on siin just kõige enam kannatanuid ettevõtteid. Narinen lisas, et kui Ida-Virumaal on Vene turistide arv kahanenud 10-15%, siis Kagu-Soomes lausa 40%. (Andres Noormägi esitlus Ida-Virumaast.)

Järgnesid ettevõtete külastused: Viru Keemia Grupp ning Konju mõisa talu. Majututi Narva-Jõesuu uusimas ja maalilise asukohaga hotellis Noorus Spa. Peale värskendavat puhkust suunduti Narva. Meie reisijuht Ago Gaškov rääkis põnevaid fakte teel mööduvatest paikadest ning kuulsime mh palju piirkonnas toimunud eelmise sajandi lahingutest. Külastasime FECC-i liikmesettevõtte Metalliset Eesti tehast ning finantsdirektor Pauli Pöllänen tutvustas meile ettevõtet lähemalt. Sel päeval kerkis eriti esile tööjõuteemaline arutelu. Kiideti väga Narva uuendatud kutsehariduskeskust, kus koolitustase on märgatavalt tõusnud ning kus õppeprotsessi kaasatakse ka ettevõtteid.

Järgnes giidiga ringkäik Kreenholmi manufaktuuri tohutul maa-alal. Kreenholm oli algusaegadel olnud sisuliselt mikroriik tuhandete töötajatega, kelle jaoks rajati kogu infrastruktuur – elamispinnad, haigla, kultuurikeskus, raamatukogu jne. Pole ka ime, kuna oma tippaegadel andis Kreenholm tööd isegi kuni 16 000-le inimesele. Uute kinnistuomanike väga ambitsioonikas projekt nime all Narva Gate plaanib ajaloolised hooned renoveerida, osaliselt ehitada uusi ning luua 310 000 m2 suurusele alale müügi- ja elamupindu, hotelle, kortermaju, kontserdi- ning kunstisaalid ning meelelahutuskeskuse.

Lõunasöögi Narva Kolledži võlvsaali oli meile katnud samuti FECC-i liige Mozart Catering, kellel samas majas toimib populaarne kohvik Muna. Lauas moodustus elav aruteluring, kuhu lisaks reisiseltskonnale kuulusid Narva Kolledži direktriss Katri Raik ning haldusjuht Jaanus Villiko, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Jõhvi esinduse juhataja Margus Ilmjärv, Fortaco Grupi äritegevuse juht Larissa Shabunova, Mozart Cateringi juhatuse liige Kaur Kuurme. Delegatsioonil avanes võimalus teha moodsalt lahendatud majas ka ringkäik. Sõideti läbi veel Narva Tööstuspargist, tutvuti Sinimägede muuseumi ja mälestussambaga ning kokkuvõtteid tehti Jõhvis Ida-Viru maavalitsuse hoones.

FECC tänab Soome suursaatkonda ja Ida-Viru maavalitsust koostöö eest väljasõidu korraldamisel ning kõiki delegatsiooni liikmeid väljasõidul osalemast. Ida-Virumaa on väga mitmekülgne piirkond, mida ikka ja jälle külastada tasub ning seda sammhaaval avastada. Piirkonnast huvitatud ettevõtjaid kutsutakse aga osalema 15.oktoobril investoritele suunatud arengukonverentsil.

Valik pilte väljasõidust on üleval Liikmetele ala pildigaleriis.
Täname ka Anti Aedna't (Trust Kapital Baltics) oma suurepärase fotoreportaaži jagamise eest.